Wzrok wraz z wiekiem ulega pogorszeniu, nazywamy to prezbiopią, innymi słowy starczowzrocznością. Zazwyczaj następuje to około 40.-45. roku życia. Obecnie zauważa się, że ze względu na tryb życia prezbiopia występuje nawet wcześniej. Objawia się słabszym widzeniem z bliska. Jeżeli wcześniej wystąpiła krótkowzroczność lub dalekowzroczność, to obie wady współistnieją ze sobą. Starczowzroczność może wystąpić nawet, jeśli nigdy wcześniej nie miało się problemów ze wzrokiem, gdyż jest to naturalny proces starzenia się narządu wzroku. Korygować prezbiopię można za pomocą soczewek progresywnych.

Jak działa soczewka progresywna

W przeszłości osoby cierpiące na krótkowzroczność i prezbiopię były zmuszone do noszenia dwóch par okularów i zmieniania ich w zależności od potrzeb. Do czytania książek lub pisania trzeba było używać okularów korygujących prezbiopię, natomiast do patrzenia w dal należało założyć okulary korygujące krótkowzroczność. Było to uciążliwe. Na szczęście powstały soczewki korygujące obie wady jednocześnie. Dzięki temu można już nie tylko nosić jedną parę okularów, ale także zrezygnować z nich całkowicie, wybierając multifokalne (progresywne) soczewki kontaktowe.

Budowa soczewki progresywnej

Niegdyś budowa szkieł korygujących prezbiopię była bardzo prosta – dwuogniskowa. Górna część szkła umożliwia korekcję krótkowzroczności –  a co za tym idzie stosunkowo komfortowe patrzenie w dal. Dolna część soczewki prezbiopię, poprawiając patrzenie z bliska. Jednakże wyraźne przejście między górną i dolną częścią sprawiało, że w codziennym użytkowaniu takie okulary były niewygodne.

Firmy optyczne zdając sobie z tego sprawę zaczęły udoskonalać budowę szkieł. Dzięki temu powstały wieloogniskowe szkła korekcyjne oraz soczewki kontaktowe, zwane inaczej progresywnymi lub multifokalnymi. Soczewki progresywne zbudowane są z płynnie przechodzących między sobą obszarów. Korekcja do dali następuje w górnej części soczewki, dolna część to korekcja do bliży. Jest jeszcze trzecia część, która znacznie wpływa na komfort widzenia – jest to część środkowa. Ta część umożliwia komfortowe widzenie na odległość oraz pośrednie, jest to kanał progresji.

Wieloogniskowe soczewki kontaktowe

Na rynku znajdziemy bogaty wybór soczewek progresywnych. Praktycznie każdy producent soczewek kontaktowych ma ten rodzaj w swojej ofercie.

Soczewki progresywne oprócz prezbiopii korygują także krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm.

Dostępne są soczewki progresywne miesięczne do noszenia w trybie ciągłym, bez konieczności zdejmowania ich przed 30 dni, np. Biofinity Multifocal. Te soczewki pozwolą zapomnieć o wadzie wzroku na cały miesiąc.

Innym rozwiązaniem są soczewki jednodniowe. To wygodne rozwiązanie dla osób, które stosują soczewki na zmianę z okularami. Przykład takich soczewek to Proclear 1-Day Multifocal marki Cooper Vision.